Barion Pixel

A DIY kozmetikumok annyit tesz, hogy Do It Yourself, vagyis csináld magad. Olyan jól hangzik, hogy természetes alapanyagokból készül, ugye? Sőt, akár meg is ehetnéd őket! Még pénzbe sem kerül, hiszen, minden ott van hozzá a konyhádban, olcsó, mégis szuperjó, és társul az „Ezt én csináltam!” érzéssel.

Az újabb olvasóim talán nem is tudják, de nekem volt egy házikencés időszakom, és tudok krémet főzni. Sőt, egy időben rengeteg DIY cuccot próbáltam, leginkább borzalmas eredményekkel. Igazából talán az oktatásnál kellene kezdeni, ugyanis kinek van valódi, a gyakorlatban is használható kémia és biológia tudása? Hányan érettségiztünk vajon ebből? (Költői kérdés, mert én nem.) Egyáltalán hány tinédzser érzi azt, hogy van értelme ezt megtanulni? Én is most jövök rá, és tanulom, mert kell, szükséges, ahhoz, hogy józan ésszel a legjobb döntést tudjam hozni, legalábbis a kozmetikumok terén mindenképpen. A Google meg nem a józan ész tárháza, durva, hogy miket lehet rajta találni. Pedig ha az embernek gondja van, mit tesz? Beírja a Google-be, ahonnan aztán ömlik a bullshit, és ember legyen a talpán, aki el tudja dönteni, hogy melyik „jó” tanácsot fogadja meg.


Ha jól akarsz dönteni, akkor könyörgöm, ne házikencés, boszorkánykonyhás és DIY dolgokba menj bele! Keress tudósokat, orvosokat, vegyészeket, és hagyd, hogy elmagyarázzák neked a kémiát, biológiát! Vegyél bőrgyógyász könyveket és olvass kozmetikai vegyész fórumokat. Ohhh, könyörgöm, ne kövessétek el ugyanazokat a hibákat, amiket én szörnyű eredményekkel!

Ne hidd el, hogy a konyhádban minden ott van, amire a bőrödnek szüksége van kívülről, mert nincs. A konyha nem labor, az eszközök véglegesek, és sokkal többet árthatsz magadnak a DIY dolgokkal, mint amennyit használnál.

Miért nem igaz, hogy amit megehetsz, az biztosan nem árt a bőrödnek?

A titok kulcsa a pH-ban rejlik. A bőröd pH-ja 5-5,5. Pl. a citrom pH-ja 2, szétmarja a bőrödet. A gyomorsav azonban 1-1,5 pH, tehát durván savas! Szóval óriási különbség van a pH-knál, ezért igen komoly bajod is lehet attól a bőrödre kenve, amit ha megeszel, semmi bajod nem lesz. Nagyon érdekes ez a cikk, hogy hogyan működik a gyomrunk, olvassátok el légyszi! A gyomorban konkrétan sósav képződik, nem véletlen, hogy pl. a folyamatos reflux, (amikor felmegy a gyomorsav a torokba,) úgy meg tudja marni a nyelőcsövet, hogy nyelőcsőgyulladás a vége, és ha a gyomorsavat a bőrünkre kennénk, az szétmarná a bőrünket. Szóval ez egy akkora butaság, hogy a hajam égnek áll tőle. És ezt egy perc kiguglizni is, és nem kell hozzá súlyos kémia tudás, hogy tudd a különbséget a pH 1 és a pH 5 között.

Saját tapasztalataim

Ááááá, szörnyűek. 😀 Bolondok napján írtam egy vicces cikket a metamorfózisomról, hogyan alakultak át a bőrápolási szokásaim, de volt benne egy időszak, amikor natúrhívő voltam. Ugye az kíméletes, a természet erejével hat, és mivel lételemem az alkotás, idővel eljutottam a kotyvasztáshoz.

Az aknémra előtte már a drogéria összes pattanástalanító felirattal ellátott termékét magamra kentem, szóval mi is következhetett volna, mint a Manna szappan szappan+sheavaj kombinációja. Az eredmény több, mint szörnyű volt. A bőröm hámlott, feszült, miközben úgy csillogott, mint egy zsírosbödön. De persze én nem adtam fel, nem ám! Kerestem háziszappan készítőket, és házi szappannal mostam az arcomat. A Mannánál nyilván jobb volt, legalább nem jött le az arcom, de még mindig nem értem el vele eredményt.
A legdurvább az volt, mikor kaptam egy körömvirág krémet az arcomra, amit boldogan kentem, hiszen a körömvirágnak van gyulladáscsökkentő hatása, ezért vártam, hogy eltűnjön az akném. A végére nagyon csúnyán belobbant az akném, begyulladt az arcom. Kiderült, hogy a krémben borax is volt. Sok mindenre lehet használni, pl. nagyszerű rovarírtó, gombaölő, de éppen gombaölő tulajdonsága miatt tették a kozmetikumokba is, de ha érzékeny a bőröd, kinyírja. (Amúgy képzeljétek, gyógyszertári cuccokban is lehet még boraxot találni, 2014-ben, döbbenet számomra.)

A másik meglepetés akkor éri az embereket, amikor a natúr krémektől aknésak lesznek, vagy csak szimplán rosszabbodik a már meglévő aknéjuk. Bizony, attól még, hogy valami növényi, okozhat ilyen gonosz dolgot.

A natúrkencések előszeretettel pakolják tele illóolajokkal is a kozmetikumokat, szóval ha érzékeny a bőröd, garantáltan taccsravágod. Ugyanis a növényi illók ugyanúgy irritálnak, mint a mesterséges illatanyagok, hurrá.

Igazából soha semmit nem próbáltam, ami tényleg bevált volna, kivétel a saját magam által emulziós krémnek elkészített hidratálómat. (Amit azért annyira nem egyszerű ám megcsinálni úgy, hogy ne úszkáljon a zsír a vizen, hanem szépen egyben maradjon.) Ami viszont nem fogja megoldani a bőrproblémáidat, egy hidratálótól ezt elvárni irreális. Na jó, az ajakírem még elég klassz, de ez mondjuk nem egy nagy művészet, és annyira azért nem multifunkcionális. Szóval el is érkeztünk a következő fontos kérdéshez.

Mit lehet megcsinálni házilag?

  • Ajakírt, ezt tényleg jól meglehet otthon is csinálni, kérdés, hogy megéri-e a macerát, amikor 400 Ft-ért vettem legutóbb egy Alverdét, ami nekem fél évig elég.
  • Szappant, amit soha nem ajánlok, mert a pH-ja nagyon lúgos, itt írtam az emberi bőr pH-járól.
  • Hidratálókrémet. Ezzel az a gond, hogy jó hidratálókrémet macerás otthon csinálni. Csak az fél óra, mire mindent lesterilizálsz, halálpontosnak kell lenned, és digitális pH mérő nélkül még itt sem lehetsz biztos abban, hogy 100%-ig jól állítottad be a pH-t. Nem, én sem vagyok benne biztos, és mivel az egész macerás, csomó takarítással jár, inkább már nem is csinálok. Ettől függetlenül egy nagyjából beállított pH valószínűleg nem fog gondot okozni egy hidratáló esetében.
  • Tusfürdőt, sampont. Lehet már kapni habzóanyagokat is, itt szintén a pH beállítása az, ami necces.
  • Olajkeverékeket. A növényi vajakat felolvasztod gőz fölött, összekevered olajokkal, vagy csak simán összerázod az olajokat, és készen is vagy. Ennyi. Bajod nem lesz tőle, csak csodát se várj.

A fentiekről fogok Nektek még beszélni, pl. arról, hogy az olajokat hogyan érdemes felhasználni. 🙂

Mi az, amit nem lehet megcsinálni otthon?

Hát biztosan nem egy profi bőrápolási rutin. A konyha nem labor! Felejtsd el, hogy Te tényleg jó tonikot, szérumot, pláne kémiai hámlasztót készítesz majd a konyhádban, kizárt dolog. Nincsenek meg hozzá sem a technikai feltételek. A tudás sincs meg hozzá, hiába tudok sokkal-sokkal többet a bőrápolásról, mint egy átlagember, attól még nem lettem kozmetikai vegyész.

Mindenképpen indítok egy sorozatot majd! Írjátok meg, milyen DIY dolgokról írjak, vagy esetleg beszéljek? Mit szólnátok rövid, 2-3 perce kis videókhoz?

Témaötleteim már nekem is vannak, úgy mint a citromlé foltokra, kémiai hámlasztó házilag, szódabikarbóna, tojás, joghurt, méz, aszpirin, sorra kerül majd mind! De írjatok, kérdezzetek bátran, mindig a legfontosabb az, Ti miről szeretnétek többet tudni! 🙂

Addig is tanuljatok Ti is, hogy okosak legyetek, és ne dőljetek be az áltudományos maszlagoknak!

Ajánlott könyvek:

  • 100 kémiai mítosz
  • Dr. Leslie Baumann: Skin Type Solution
  • Paula Beugon: The Original Beauty Bible

Ajánlott weboldalak:

Valamint különösen ajánlom a Paula’s Choice videókat is! Ebben a témában ez egy gyöngyszem. Ha valaki jól tud angolul, mindenképpen nézze meg!

További szép bőrt,
MsTindigo