Barion Pixel

Ma egy vendégposttal jelentkezem! 🙂 Egy szívemnek nagyon kedves krémmániás gyönyörűséges és rendkívül okos hölgyemény írta, aki jó maga is nagyon-nagyon ért a bőrápoláshoz, INCI elemzéshez, és oda-vissza van a tudományos bőrápolási cikkekért. 🙂 Fogadjátok sok szeretettel ezt a cikket Papermamától, melynek minden szavával mélyen egyetértek, és nagyon örülök, hogy az én oldalamon jelenik meg. 🙂 Ez a téma most igazán aktuális, mert szinte már naponta kérdezitek meg, hogy milyen szemkrémet vegyetek. 🙂

Néhány infó a szemkörnyéki bőrről

A ráncok leggyakrabban és legtöbbünknél talán a szemkörnyéken jelentkeznek először, hiszen a mosolygás, a hunyorgás a szem körüli területet érinti a leginkább (azért ezekről még ne mondjunk le 🙂 ), ezen kívül pedig a szem körüli terület sokkal hajlamosabb a kiszáradásra az arc többi részéhez képest. Ez azért van, mert a szem körüli bőr vékonyabb és érzékenyebb, nincsenek ezen a részen faggyúmirigyek.
MsTindigo már sokszor beszélt nektek arról, hogy a ránctalanítás mint olyan, effektíve nem létezik, és hogy mit tehetünk a bőröregedés megelőzése, illetve lelassítása érdekében.(>>itt<<)


 Nem kérdés tehát, hogy szemkörnyékünk ápolást igényel, az viszont már annál inkább, hogy a piacon levő termékek eleget tesznek-e az elvártaknak?

Kell-e nekem szemkrém?

A fentiek tükrében gondolom meglepő a kérdés. Az igazság azonban az, hogy a legtöbb szemkrém semmivel sem tud többet, mint egy sima hidratálókrém, csak jobb a marketingje, és nagyobb a hype körülötte, mint amit ténylegesen tud. Nem tartalmaz semmi olyat, ami speciálisan a „szemkörnyékre lett kifejlesztve”, sem pedig extra ápoló összetevőket, antioxidánsokat, peptideket. Sőt, sokszor ezek a krémek még az alapvető feltételeknek sem tesznek eleget, illetve akár károsak is lehetnek (részletesen lejjebb).
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy nem kellene semmit kenned a szemkörnyéki bőrödre, vagy hogy ne igényelne ápolást. Sokkal inkább azt, hogy nem kell ehhez külön szemkrémet vásárolnod, jobban jársz, ha egy minden földi jóval megáldott általános hidratálókrémet használsz a szemedre, ami sokszor ugyanannyiba kerül, mint egy szemkrém, csak 15 ml helyett mondjuk 100 ml 😀 Nem mindegy, ugye?
Szinte minden márka árul a termékcsaládjaiban külön szemkrémet, de ezek általában csak újabb beruházásra és felesleges pénzköltésre buzdítanak.

Mókás tény #1: Összehasonlítva az összetevőket, sokszor egy márka hidratálókrémje és szemkrémje alig mutat eltérést – leszámítva persze a kiszerelést és az árat.

Általánosságban elmondható, hogy a szemkörnyéked – bár érzékenyebb, szárazabb lehet – nem igényel speciálisabb összetevőket tartalmazó krémet, mint amit az arcod többi részére használsz. Az arcnak pedig mindenhol szüksége van antioxidánsokra, fényvédelemre, olyan összetevőkre, amelyek segítenek a kollagén, a bőrsejtek egészségének megőrzésében, amelyek csökkentik a bőr elszíneződését, stb. Nincsenek speciális, csak és kizárólag szemkörnyékre való összetevők, ha ilyet hallasz vagy olvasol valahol, az valószínűleg csak a marketing része. Tehát nem is kell külön szemkrémet venned, ha már van egy kiváló hidratálód, ami tartalmaz anti-aging, vagy akár fényvédő összetevőket.
Léteznek természetesen nagyszerű szemkrémek is, de minek vennél egy ilyet, ha vehetsz egy kiváló arckémet is, ami ugyanazt tudja, ha nem többet? Pénzt spórolhatsz, és az arckrémed használatával is megadhatod a szemkörnyékednek a szükséges ápolást (feltételezve, hogy bőrtípusodnak megfelelő és remek összetevői vannak).
Akkor érdemes befektetned egy külön szemre használt krémbe, ha ezen a területen például különösen száraz a bőröd, vagy ha a nagyon zsíros bőrödre egyébként nem, vagy csak nagyon ritkán használsz hidratálót. Ilyenkor a következő összetevőkre érdemes odafigyelni:

Hasznos összetevők szemre használt krémekben

Hidratáló, emollient anyagok

Ahogy fent is írtam, a szem körül szárazabb lehet a bőr, úgyhogy ezen a területen akkor is oda kell figyelni a hidratálásra, ha az arcod többi része egyébként zsíros. Ebben segítenek az olyan összetevők, mint a glicerin, hialuronsav, colloidal oatmeal, sodium PCA. Fontos! A megfelelő hidratálás nem egyenlő bőrünk zsíros, nehéz „kenőcsökkel” való traktálásával! Ha ilyet használsz a szemed alatt, azzal annyit fogsz elérni, hogy a fölé használt alapozó/BB/korrektor csak összegyűrődik a szem alatt, még inkább kiemelve ezzel a ráncokat! Ez nem vonatkozik az extra száraz bőrűekre, de általánosságban elmondható, hogy szem alá jobb egy könnyedebb állagú krémet használni.

Mókás tény #2: A legtöbb szemkrém általában sokkal vastagabb, nehezebb, mint az általános hidratáló párja, ami az előbb tárgyaltak fényében különösen szórakoztató…
(MsTindigo megjegyzése: Ha a bőröd zsírosabb, és a szemkörnyéd sem szokott száraz lenni, akkor használd bátran valamelyik anti-aging szérumodat a szemed környékén is! Például én így teszek, mert egyáltalán nem száraz a szemkörnyékem sem, viszont sajnos elkezdett ráncosodni már.)

Szilikonok

Szebbnek láttatják a bőrt, így ha a már meglevő ráncainkra keresnénk segítséget, nagy szolgálatot tudnak tenni. Ha kétségeid lennének a szilikonok használatával kapcsolatban, olvasd el >>ezt<< a cikket.

Fizikai fényvédők

A fényvédelem a szemkörnyéki területen sem elhanyagolható, különösen, hogy egy jó fényvédő használata a sötét karikák csökkentésében (vagy inkább megelőzésében) is segíthet. Viszont mivel itt érzékenyebb a bőr, a kémiai fényvédőket kevésbé ajánlanám. A legjobb, ha fizikai fényvédőt használsz (titanium-dioxid, cink-oxid), vagy pedig télen-nyáron hordasz napszemüveget. 🙂 Azért a kémiai fényvédőd szemkörnyékre való használata még mindig jobb, mint ha nem használsz oda semmit, de használj kisebb mennyiséget, mert előfordulhat, hogy ott irritációt okoz.

Mókás tény #3: a piacon kapható szemkrémek közül alig egy-kettő tartalmaz fényvédőt! Pedig mint tudjuk, a Nap az egyik első számú felelős a bőröregedésért, így az ilyen krémek napközbeni használata még akár „veszélyes” is lehet.
(MsTindigo megjegyzése: a szolárium, ami most télen elég népszerű, végképp eszedbe se jusson, különben semmi értelme nincs ránctalanítókkal kenegetni magadat…)

Amilyen összetevők NE legyenek a szemkörnyékre is használt krémedben

Amik szárítják, illetve irritálják a bőrt, bár ezek nyilván a „sima” hidratálódban se jó, ha vannak. Ilyenek például a denat. alcohol, ami abszolút tiltólistás, a különböző illatanyagok, amiket az arcod többi részén lévő bőr még lehet, hogy elvisel, de szemkörnyéki bőrödet fokozottan irritálhatják. Továbbá színezékek, bőrirritáló növényi kivonatok (citrusfélék, levendula).  Még egyszer hangsúlyozom, az arcra használt krémedben sem jó, ha ott vannak ezek az anyagok! A bőrödnek mindenhol gyengéd ápolásra van szüksége, és olyan összetevőkre, amelyek nem okoznak irritációt, vagy teszik érzékennyé azt.

Figyelem! Vannak olyan anti-aging összetevők, amik az arcbőrödnek lehet, hogy hasznosak, de az érzékeny szem körüli területet irritálhatják, így ezeket a szemkörnyéken hanyagoljuk, vagy pedig használjuk jóval kisebb mennyiségben! Ilyenek például az AHA-savak, a C-vitamin, a retinolsav.

Mókás tény #4: a legtöbb szemkrém, amit árulnak hihetetlenül sok irritáló összetevőt tartalmaz! Mindig figyeld az INCI-t!

Szüksége van-e a szemkörnyéknek speciális összetevőkre?

Mint már korábban is említettem, a szemkörnyék ápolása nem igényel speciális összetevőket, krémeket, ha van egy jó hidratálód, vagy antioxidáns szérumod, nyugodtan használhatod a szemedre is, és még spórolsz is vele.
Ugyanakkor te is hallhattál már olyan agyon hype-olt összetevőkről, melyek szemkrém-berkekben igen gyakoriak, és amelyek állítólag segítenek mindenben, ami csak a szemkörnyéket érinti: a sötét karikák csökkentésében, táskák, megereszkedett bőr leküzdésében… Paula Begoun szerint ilyenek nincsenek, és én sem találtam róluk olyan kutatásokat, amelyek mindezt alátámasztanák. De mik is ezek az állítólagos csoda-összetevők?

Árnika-kivonat

Sötét karikákra igen gyakran javasolják. A CosIng hivatalos besorolása szerint illatanyag, tehát alapból tiltólistás. A Wikipédia szerint az árnika külsőleg fertőtlenítő, sebgyógyító hatású, kelések, vérömlenyek, csonttörések okozta ödémák, zúzódások, rándulások kezelésére ajánlott, enyhíti a rovarcsípések okozta viszketéseket, de ismeretes fertőtlenítő hatása is. Ezek közül viszont egyik sem segít rajtunk, ha a szemkörnyékünkről van szó. Paula Begoun szerint az árnika kivonat alkalmazása sérült bőrön nem ajánlott, mert jelentős az irritáló hatása.

Caffeine

Szintén gyakran emlegetett összetevő, ami állítólag frissíti a petyhüdt bőrt, gyorsítja a vérkeringést, emiatt narancsbőrre is kiváló (ne röhögjetek, nem én találtam ki:D). A FutureDerm szerint a caffeine-nek antioxidáns, érszűkítő, és átmeneti bőrsimító hatása lehet, ami hasznos lehet szemkörnyéken. Ugyanakkor természetesen ez nem jelenti azt, hogy ne lenne akármelyik antioxidáns összetevő hasznos a szemkörnyékünkön, emiatt ne vegyünk külön szemkrémet.

K-vitamin

Ezt is szokták emlegetni, mint sötét karikákra való csodaszert, hát nem tudom, hogy a fogyasztására gondoltak-e, de én a bőrre gyakorolt hatásáról csak annyit találtam, hogy a sebgyógyulásban segíthet, ami viszont számunkra most irreleváns.

Konklúzió

Az én véleményem az, hogy nem érdemes külön szemkrémbe ruházni, mert semmivel sem tudnak többet, mint egy sima hidratálókrém, de jóval többe kerülnek. Ha úgy érzed a szemkörnyéked extra ápolást igényel, sokat spórolhatsz, ha szemkrém helyett egy másik hidratálót veszel, ami így aztán évekig kitart, ha csak a szemedre használod.

És hogy mi a mai nap tanulsága? Mindig figyeld az INCI-t! 🙂

Felhasznált források: http://www.paulaschoice-eu.com/learn/the-crazy-things-cosmetics-salespeople-say/#Myth_Everyone_needs_an_eye_cream
http://www.paulaschoice-eu.com/learn/seven-biggest-anti-aging-mythsbusted/
http://www.youtube.com/watch?v=dm5vYuZG6dg
http://www.paulaschoice.com/expert-advice/eye-care/_/you-dont-need-an-eye-cream-and-heres-why#products
http://blog.kremmania.hu/2011/02/szemkrem-vagy-sem-ez-itt-kerdes.html)
http://kremmania.hu/osszetevok
http://www.futurederm.com/2007/10/11/caffeine-and-your-skin/

Remélem, Ti is legalább annyira hasznosnak találtátok Papermama fantasztikus vendégpostját, mint én. 🙂 Ha pedig így van, nyomjatok egy lájkot. 😉 Kommenttel már csak 3 napig nyerhetsz! Részletek itt>> 🙂 Hamarosan sorsolás, juuuuujjjj, de izgi. 😀
Csatlakozz FB oldalamhoz is, ahol olyan dolgok is megjelennek, amiket ide nem teszek ki, szóval érdemes. 🙂
Ha valaki úgy érzi, képben van egy szépségápolással kapcsolatos témában, vagy utána járna egynek, és szívesen írna egy vendégpostot, bátran vegye fel velem a kapcsolatot! 🙂

Nálam minden vendégpost ajándékot is ér! Ezt még Papermama sem tudja, de hamarosan kap tőlem egy cuki ajándékot ezért a fantasztikus bejegyzésért! 🙂

Gyönyörű bőrt! Ölelés és csóközön! 🙂 MsTindigo